Вранішнє сонце - дипломатія, монстри, Японія
Настільна гра «Вранішнє сонце» - неймовірно атмосферна стратегія в антуражі мітичної середньовічної Японії. Автором гри виступив відомий Ерік Ленг, керівник відділу розробки і ведучий гейм-дизайнер студії CMON, що прославився такими хітами як «Лють крові», «Marvel United», «Ктулху: Смерть може померти» й «Анкх: Боги Єгипту». У 2017 році гра «Сонце, що сходить» зібрала рекордну суму в 4 мільйони доларів на майданчику «Кікстартера», а навесні 2018 нарешті була видана й зайняла почесне місце у серці настільників.
Про що гра Вранішнє сонце?
Імперія занепала. Бездарний шьоґун довів країну до такого стану, що навіть стародавні боги жахнулися стану справ і з'явилися до світу живих. Заручившись підтримкою богів, великі дома вирішують виправити ситуацію, взявши владу у свої руки. Але ніхто не міг подумати, що стане ще гірше, що почнеться така війна, якої ще не бачили в Країні сонця що сходить. А зима, як то кажуть, близько. І тільки один гравець, який переможе всіх, зможе побачити цвітіння сакури наступної весни.
Великі Доми Японії
Гравці очолять великі дома, що володіють унікальними вміннями:
- Дім Карпа використовує монети в якості ронінів.
- Дім Бонсай завжди платить одну монету при покупці.
- Дім Лотоса може перетворювати накази в зручні для себе.
- Фортеці дому Черепахи здатні переміщатися і брати участь в битвах.
- Юніти дому Бабки вміють перелітати по карті в будь-яку область.
Гравці отримують ширми з усією необхідною інформацією та загони фігурок - воєначальника даймьо, звичайних піхотинців буші і віруючих воїнів шінто.
Перебіг раунду у грі Rising Sun
Гра триває чотири роки-раунди, кожен рік складається з чотирьох пір року, кожна пора року підрозділяється на фази.
- У підготовчу фазу гравці розкладають військові жетони, змінюють карти пори року, отримують дохід і звільняють заручників.
- У фізі чайної церемонії гравці ведуть переговори й укладають союзи, поєднуючи свої половинки союзних жетонів в одне коло.
- У фазу політики гравці розігрують накази й жетони святилищ. Плашки наказів складаються з двох половинок - верхню частину виконують всі гравці, нижню, більш просунуту - тільки гравець, який вибрав наказ, і його союзник.
Шінто в святилищах, якщо вони мають перевагу в силі, дозволяють скористатися даром богів, наприклад, просунутися по шкалі честі, перемістити фігурки на полі, отримати жетони ронінів, переможні очки, монети, закликати бусі, купити карту пори року і т.д. - У фазу війни відбуваються битви в спірних областях, зазначених військовими жетонами.
Політичні накази у грі Вранішнє сонце
Накази діляться на п'ять типів:
- Вербування: дозволяє виставити фігурки в області зі своїми фортецями, по одній фігурці за кожну фортецю. Активний гравець і його союзник виставляють по одному додатковому юніту. Фігурку шінто можна відправити як в область на карті, так і до святині;
- Марш: гравці пересувають свої фігурки в сусідні області або морськими шляхами. Активний гравець і його союзник можуть побудувати фортецю за 3 монети;
- Тренування: кожен гравець може придбати по одній карті пори року, а гравець, що розіграв наказ, і його союзник платять на одну монету менше;
- Збір: всі гравці отримують по одній монеті, а активний гравець і його союзник отримують нагороду (переможні очки, монети, ронінів) за кожен регіон, де у них перевага в силі;
- Зрада: активний гравець розриває союз і знижується на шкалі честі. Він може замінити одну або дві фігурки різних гравців своїми фігурками з резерву. Монстри замінюються на монстрів. Не можна міняти фігурки даймьо і фігурки шінто, що знаходяться у святині.
Перебіг битв
Битви відбуваються лише в спірних регіонах. Б'ються гравці, що не є союзниками.
- Противники по-чесному кажуть, скільки у них монет і жетонів ронінів.
- Потім вони таємно, сховавшись за ширмами, розподіляють монети до різних зон свого планшета військових переваг.
- Коли обидва гравці будуть готові, ширми прибираються, і починається битва. Суперники проходяться по всіх зонах планшета зліва направо і порівнюють поставлені монети.
- Той, хто поставив більше на сепуку, вбиває всі свої фігурки, отримує по одному переможному очку за кожного самогубця і просувається за шкалою честі.
- Перевага в зоні заручників дозволяє захопити одну фігурку суперника в полон (виключаючи даймьо).
- Перевага в зоні ронінів дозволяє посилити своє військо жетонами ронінів. - Після цього гравці порівнюють сили своїх військ. Гравець з найсильнішим військом перемагає в битві й отримує військовий жетон області.
- В кінці битви переможець в категорії «поеми полеглим» отримує переможні очки за всі вбиті фігурки - як свої, так і чужі. Той, гравець що програв втрачає всі поставлені монети, але отримує поставлені монети переможця як репарацію.
Сонце, що сходить на вашім столі
«Вранішнє сонце» - це справжній подарунок настільним гурманам. Чудові компоненти, стильний арт і безліч прекрасних великих і маленьких високодеталізованих мініатюр. Гра гарантовано порадує всіх любителів тонких військових стратегій, пронизаних інтригами й дипломатією, та подарує масу незабутніх емоцій всім учасникам. Варіативність гри забезпечуються трьома наборами карт пір року, а також асиметричними домами, що мають на увазі унікальні стилі гри й по-різному взаємодіють з противниками та союзниками.