Водні шляхи та їх особливості
Здається, це всім зрозуміло, що сухопутні колії звично викладаються вагончиками поїздів, а водні магістралі потрібно з'єднувати за допомогою фігурок кораблів. Для цього в гру додано окрему колоду карток з водними засобами.
Обидві колоди (поїздів та кораблів) не перемішуються між собою, а розміщуються окремо. Ринок із 6 карт у грі залишається загальним. На початку партії на стіл викладається по три карти з обох колод, але активний гравець може заповнити порожнє місце на ринку картою з будь-якої колоди.
Карти локомотивів (джокерів) залишаються лише у колоді поїздів. У колоді кораблів немає таких карт, зате є «подвійні» карти, які дозволяють викласти 2 кораблики відразу.
Ще одним нововведенням є вибір обмеженої кількості компонентів на партію. На початку гри учасники беруть по 25 фігурок поїздів та 50 корабликів, після чого зобов'язані з них залишити у себе лише по 60 мініатюрок у будь-якому співвідношенні. Таким чином, гравці заздалегідь націлюються на будь-яку стратегію. Звичайно ж, перед цим вони отримують карти маршрутів і намагаються відштовхнутися від перших завдань.
Побудова гаваней, як і залізничних станцій у версії Квиток на потяг: Європа, приносить додаткові бали за прокладку через них маршрутів.
Туристичні шляхи
Ще одне нововведення стосується карт завдань. Серед цих карт можуть потрапити карти Турів (туристичних маршрутів), які не лише вказують, які міста мають бути з'єднані, а й у якій послідовності.
- Якщо гравцеві вдасться повністю побудувати такий маршрут у потрібній послідовності, він отримає максимальну кількість очок, вказаних на карті.
- Якщо в кінці гри маршрут буде просто готовий, кількість очок буде зменшено.
- У разі не завершення маршруту – картка завдання принесе штрафні бали.
Ticket to Ride: Rails & Sails (Квиток на поїзд: Рейки та Вітрила) дарує новий досвід в улюбленій багатьма грі, розширюючи ігрові можливості та варіації переможних стратегій.